Sofas
-
Scranto 6650288 Reclining Sofa
(Sofas - Reclining)Craving a simple spot to relax and recharge? This reclining sofa encourages you to take a break from the everyday grind. Its contemporary bustle back and versatile hue bring stylishly soft comfort to a seating area. And when you’re ready to recline, the simple pull tab motion has you kicking back in no time.
$769.95
$1,319.95
Save $550.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Scranto |
| Motion Type | Reclining |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Brindle |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner; middle seat remains stationary • Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Arm height: 27" • Fully reclined length: 67" • Distance between recliner and wall: 3" • Footrest height: 18" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 64 inch(es) / 162.56 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 86 inch(es) / 218.44 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 187 lb(s) / 84.82 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 86 inch(es) / 218.44 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 194.01 lb(s) / 88 kg |
| Volume | 65 cu. ft. / 1.84 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052847932 |
-
Everyone can have the best rest in the house with this queen sofa sleeper. Its nailhead trim puts the + More
-
$3,769.95
Save $1,580.00
$2,189.95
DeepWakes PCU62606S4 3 pc Power Reclining Sectional with Chaise
(Sectionals - Power Recline)Live and lounge luxuriously. This power reclining sectional brings an ultra-stylish flair to your home’s + More
-
Sincere in its styling, this reclining loveseat invites a relaxed sensibility into your space. Its neutral + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this oversized chaise takes cozy and inviting to a higher level. + More
-
Tired of searching for the right rocker recliner? Find your perfect fit with this chair. Its rich, supple + More
-
Catering to your contemporary lifestyle, this ottoman is a handsome marriage of masculine and feminine + More
-
Work an ultra-cool look with this accent chair. A linear metal frame in a bronze-tone finish lets your love + More
